وقتی تک تک سلول ها مهم می شوند

پژوهشگران سعی دارند با یاری مدل سازی سلول ها، روش کارآمدی برای شخصی سازی درمان ارائه دهند.

وقتی تک تک سلول ها مهم می شوند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مجله ادونسد ساینس نیوز، هنگامی که در یک فرآیند پزشکی، به مقدار قابل توجهی از بافت های بدن بیمار احتیاج باشد، احتیاج به شمارش سلول احساس می گردد؛ به خصوص اگر قرار باشد که داروی خاصی طی این فرآیند به صورت شخصی سازی شده به بیمار برسد. شمارش سلول، هر روشی برای شمردن سلول ها را شامل می گردد و برای تشخیص پزشکی و درمان به کار می رود.

پژوهشگران برای شخصی سازی درمان، اسفروئیدها(spheroids) را مورد آنالیز قرار دادند. اسفروئیدها، نوعی مدلسازی سه بعدی سلولی هستند که می توانند شرایط یک محیط سلولی زنده را بهتر از مدل سلولی دو بعدی، شبیه سازی نمایند. بدین ترتیب، اسفروئیدهای تومور می توانند جایگزین امیدوارنماینده ای برای کشت دو بعدی سلول و وسیله بهتری برای آزمایش میزان حساسیت در برابر دارو و مقاومت در برابر آن باشند. شاید بتوان از این مدل سازی، برای شناسایی درمان های مناسب و شخصی سازی شده نیز استفاده کرد. اسفروئیدها می توانند یک مدل درون کشتگاهی فیزیولوژیکی از شرایط محیطی تومور ارائه دهند و به کار بردن آنها در آزمایش دارو می تواند به کاهش آزمایش های غیر ضروری حیوانی منجر گردد.

اسفروئیدهایی که از سلول های تومور بیمار به دست می آیند، نقطه عطفی در پزشکی شخصی سازی شده به شمار می روند و می توان با یاری آنها، میزان حساسیت و مقاومت داروهای ضد سرطان را برای رسیدن به یک روش درمانی مناسب، آزمایش کرد. سلول های تومور معمولاً طی فرآیند بافت برداری به دست می آیند؛ بنابراین هدف اصلی پژوهش هایی که در این مورد انجام می شوند، یافتن روشی است که به سلول های کمتری احتیاج داشته باشد.

روش های ایده آلی که برای ایجاد اسفروئید تومور به کار می روند، اسفروئیدهایی ارائه می دهند که می توان آنها را به سادگی جدا کرد و مورد آنالیز قرار داد. روش های کنونی برای رسیدن به این هدف، مقدار زیادی از مواد مصرفی را به کار می برند و با دشواری هایی روبرو هستند.

پژوهشگران، پلتفرمی برای آنالیز سریع دارو ابداع نموده اند که در آن، مجموعه ای از اسفروئیدهای انفرادی موسوم به DMA به کار می روند. این روش جدید می تواند یک سیستم ساده و جالب برای ایجاد اسفروئیدها از سلول باشد تا امکان آنالیز سلول های نادری مانند سلول های اولیه یا سلول های بنیادی را فراهم کند. پژوهشگران باور دارند که این روش را می توان برای پژوهش های بنیادی، کشف دارو و مدل درمانی پزشکی دقیق به کار برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی تک تک سلول ها مهم می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی تک تک سلول ها مهم می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید