وزیر خارجه ژاپن: اختلافات ما با روسیه حل نشده است

مسکو - خبرنگاران - وزیر امور خارجه ژاپن پس از یک سال گفت وگوی مقامات عالی دو کشور برای برطرف اختلافاتی که از جنگ دوم جهانی تاکنون باقی مانده است، خاطرنشان کرد: توکیو و مسکو نتوانسته اند اختلافات خود در موافقت نامه صلح را حل نمایند.

وزیر خارجه ژاپن: اختلافات ما با روسیه حل نشده است

به گزارش خبرنگاران، تارو کونو روز آدینه در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود اعلام نمود: امروز هم نتوانستیم به راه حلی دست پیدا کنیم اما تصمیم گرفتیم با حل مسائل سخت بایکدیگر در مسائل مختلف مشارکت واقعی داشته باشیم و در جهت منافع راهبردی حرکت کنیم.

لازم به ذکر است، روسیه و ژاپن با وجود گذشت بیش از 70 سال از جنگ جهانی دوم، هنوز موافقت نامه صلح امضا ننموده اند.

سایه مالکیت چهار جزیره جنوبی کوریل بر روابط مالی و سیاسی توکیو و مسکو سنگینی می نماید.

مسکو بارها اعلام نموده است که حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نیست و نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و بعضی دیگر از اسناد موید این واقعیت است.

جزایر کوریل جنوبی شامل کوناشیر، ایتوروپ، هابومای و شیکوتان از یک سو به دلیل برخورداری از منابع نفت وگاز و نیز ذخایر آبزیان و ازسوی دیگر واقع شدن در اقیانوس آرام از موقعیت راهبردی برای روسیه و ژاپن برخوردار است.

جزایر کوریل، همچنین دروازه ورود زیردریایی های روسیه به اقیانوس آرام است و اهمیت راهبردی نظامی برای این کشور دارد.

ادامه استقرار نظامیان روسی در این جزایر که پنج هزار نفر جمعیت دارد، سبب شده است دو کشور قرارداد صلح امضا نکنند.

از نوامبر سال 2010 که دمیتری مدودیف رئیس جمهوری وقت روسیه از جزایر کوریل بازدید کرد، مناقشه توکیو و مسکو بر سر این جزایر وارد مرحله ای جدید شد.

پس از اینکه نائوتو کان نخست وزیر وقت ژاپن این اقدام را وقیحانه خواند، روسیه دستور استقرار تجهیزات مدرن نظامی در جزایر مورد مناقشه را صادر کرد.

تاکنون چند دور مذاکره در خصوص جزایر کوریل بین روسیه و ژاپن انجام شده است و مسکو با تاکید بر مالکیت بر چهار جزیره مورد اختلاف، برای مشارکت با ژاپن در اجرای طرح های مالی در این جزایر اصرار دارد، پیشنهادی که ژاپن آن را نپذیرفته است.

اروپام*391*1346**

منبع: ایرنا

به "وزیر خارجه ژاپن: اختلافات ما با روسیه حل نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه ژاپن: اختلافات ما با روسیه حل نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید