واکسن فایزر؛ موثر در برابر جهش ویروس کرونا؟!

به گزارش تور کروز، هر دو شکل جدید این ویروس با سرعت بیشتری در حال شیوع است و این سوال را ایجاد نموده است که واکسن های کرونا تا چه سطحی می توانند در برابر آن ها موثر باشند.

واکسن فایزر؛ موثر در برابر جهش ویروس کرونا؟!

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند واکسن فایزر- بیوان تک هنوز می تواند در برابر جهشی اصلی که در دو گونه جدید ویروس کرونا پدیدار شده، موثر باشد. البته این فقط یکی از جهش های متعددی است که در انوع جدید ویروس کرونا یافته شده است.

اگرچه این مطالعه مورد استقبال قرار گرفته است، اما به عنوان مدرک علمی قطعی در خصوص عملکرد واکسن تلقی نمی گردد. انواع جدید ویروس کرونا در بریتانیا و آفریقای جنوبی شناسایی شده اند. هر دو شکل جدید این ویروس با سرعت بیشتری در حال شیوع است و این سوال را ایجاد نموده است که واکسن های کرونا تا چه سطحی می توانند در برابر آن ها موثر باشند.

دیدگاه رایج این است که واکسن ها همچنان کارآیی دارند، اما محققان در پی اثبات این موضوع هستند. مطالعه دانشگاه تگزاس روی جهشی به نام N501Y متمرکز است که در هر دو نوع جدید ویروس ظاهر شده. تصور می گردد این جهش مهم است، چرا که در بخشی از ویروس رخ می دهد که اولین تماس را با سلول های بدن انسان دارد و در نتیجه این تغییرات می تواند ورود به بدن و ایجاد عفونت را آسان تر کند.

واکسن فایزر-بیوان تک اولین واکسنی بود که اوایل ماه دسامبر در بریتانیا و بعدا در چند کشور دیگر از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا مجوز گرفت. پیشتر اوگور شاهین مدیر عامل شرکت بیوان تک در کنفرانسی خبری در آلمان گفته بود که از نظر علمی کاملا احتمال دارد که سیستم ایمنی بدن بعد از تزریق واکسن بتواند با سویه تازه ویروس مقابله کند.

او افزود که این شرکت در صورت احتیاج، فناوری لازم برای اصلاح خیلی سریع واکسن را در اختیار دارد.

منبع: فرادید

به "واکسن فایزر؛ موثر در برابر جهش ویروس کرونا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن فایزر؛ موثر در برابر جهش ویروس کرونا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید