هشدار دانشمندان: عجله برای فراوری واکسن ممکن است شرایط شیوع کرونا را بدتر کند

به گزارش تور کروز، پژوهشگران بریتانیایی می گویند شتاب برای واکسیناسیون جمعیت در برابر ویروس کرونا ممکن است سبب فراوری واکسن های ضعیف بشود و در نهایت به وخامت بحران کوید19 بینجامد.

هشدار دانشمندان: عجله برای فراوری واکسن ممکن است شرایط شیوع کرونا را بدتر کند

به گزارش یورونیوز، درحالی که سیاستمداران و شرکت های داروساز مسابقه گذاشته اند تا زودتر خبر فراوری واکسن کرونا را اعلام نمایند، پژوهشگران می گویند بهتر است منتظر نتایج آزمایش های سراسری بمانیم، آزمایش هایی که ثابت نمایند یک واکسن دست کم 30 تا 50 درصد تأثیرگذاری دارد.

دکتر ریچارد پیتو، استاد دانشگاه آکسفورد و مشاور سازمان بهداشت جهانی می گوید اگر واکسنی به فراوری انبوه برسد ولو اگر کارایی اش کم باشد همه از آن استفاده خواهند کرد. یعنی اگر حتی فقط بخش کوچکی از جامعه را در برابر ویروس ایمن کند، باز هم خودش معیار واکسن های بعدی خواهد شد که ممکن است از آن هم ضعیف تر باشند.

وی می افزاید: کشورها با شتابی برخاسته از ملّی گرایی یا سرمایه داری می خواهند واکسنی برای کرونا ثبت نمایند، همین کار باعث می گردد ارزیابی دیگر واکسن ها سخت گردد.

پژوهشگران کالج سلطنتی لندن در حال تزریق آزمایشی واکسن کروناآسیوشیتد پرس

گروهی از پژوهشگران بریتانیایی، هفتهٔ گذشته در نشریهٔ تخصصی پزشکی لانست اعلام کردند که نداشتن واکسن بهتر از داشتن واکسن ضعیف است. در گزارش اخیر آنان آمده است: استفاده از یک واکسن ضعیف عملاً امکان دارد اوضاع را بدتر کند، چون ممکن است مقامات به اشتباه گمان نمایند خطر را بسیار کم می نماید، یا مردم به غلط فکر نمایند ایمن شده اند و اقدامات احتیاطی را کمتر نمایند.

دکتر اندرو پولارد، مدیر پروژهٔ فراوری واکسن آکسفورد نیز اعلام نموده است که تیمش احتمالا تا خاتمه امسال، اطلاعات کافی را در زمینهٔ میزان کارایی این واکسن خواهند داشت تا در اختیار مقامات مربوط قرار دهند.

واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد که خبر ساختش زودتر از دیگر واکسن های احتمالی پخش شد، انتظارهای سیاسی و تجاری بسیاری را در بریتانیا برانگیخته است.

منبع: عصر ایران

به "هشدار دانشمندان: عجله برای فراوری واکسن ممکن است شرایط شیوع کرونا را بدتر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دانشمندان: عجله برای فراوری واکسن ممکن است شرایط شیوع کرونا را بدتر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید