نانوداروی ضدسرطان ریه نتیجه مثبت داد

تهران-خبرنگاران- پژوهشگران یک شرکت آمریکایی پیروز به انجام آزمون پیش بالینی روی نانوداروی جدید شده و نتایج مثبتی به دست آورده اند؛ این دارو که انکوپرکس نام دارد می تواند برای درمان سرطان ریه استفاده گردد.

نانوداروی ضدسرطان ریه نتیجه مثبت داد

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی خبرنگاران از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت جنپرکس (Genprex) بیان کرد با همکاری مرکز آندرسن دانشگاه تگزاس نتایج مثبتی از آزمون پیش بالینی روی نانوداروی ضدسرطان ریه به دست آورده است؛ این دارو حاوی ژن سرکوب کننده تومور بوده که در یک نانوذره کلسترول قرار داده شده است.

شرکت جنپرکس در سال 2018، توافق نامه همکاری با مرکز آندرسن امضا کرد تا با همکاری این مرکز اقدام به توسعه دارویی برای درمان سرطان کند. در این دارو از ماده ای موسوم به TUSC2 که یک نوع سرکوب کننده تومور است، استفاده شده است. این ماده فعال به عنوان محصول پرچم دار شرکت جنپرکس بوده که با روش های خودایمنی ترکیب شده است.

پژوهشگران نشان دادند TUSC2 یک ژن سرکوب کننده تومور بوده که اثر جانبی بسیار کمی داشت و نسبت به داروهای رایج سرطان ریه از اثار جانبی کمتری برخوردار هستند.

این شرکت ژن TUSC2 را در یک نانوذره کلسترول قرار داده و به عنوان ماده ای مهندسی شده برای هدف گیری سلول های سرطانی استفاده می نماید. در نشست انجمن تحقیقات سرطان آمریکا، محققان مرکز آندرسن نتایج این آزمون را در قالب پوستری با عنوان Development of an improved humanized patient-derived xenograft, Hu-PDX, mouse model for evaluation of antitumor immune response in lung cancer ارائه کردند.

در این پوستر پژوهشگران نشان دادند ترکیب ژن TUSC2 با یک عامل دارویی دیگر اثربخشی زیادی روی درمان سرطان ریه داشته به طوری که نرخ زنده ماندن موش های حامل سلول های سرطانی را افزایش داده است. این داده نشان داد روش یادشده درمانی می تواند به شدت رشد تومور سرطانی را کاهش دهد.

جولیان فام از مسوولان شرکت جنپرکس می گوید: این مدل بسیار پیچیده یک گام ما را به استفاده از سیستم ایمنی بدن در مقابل سرطان نزدیک می نماید، کاری که روی مدل های حیوانی با موفقیت صورت گرفته است. این نتایج ما را قادر می سازد تا فرضیه های خود را در خصوص چگونگی برهم کنش سیستم ایمنی بدن با یک تومور بعد از تزریق دارو به بدن ارزیابی کنیم.

علمی**9294**9157

منبع: ایرنا

به "نانوداروی ضدسرطان ریه نتیجه مثبت داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوداروی ضدسرطان ریه نتیجه مثبت داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید