مقام دولت اوباما: عده ای فکر می کردند ایران تحریم های ما را بی پاسخ می گذارد

یکی از مقام های دولت سابق آمریکا که از او به عنوان معمار تحریم های ضد ایرانی یاد می گردد گفته عده ای به او اطمینان خاطر می داده اند که ایران به تحریم ها واکنش نشان نخواهد داد.

مقام دولت اوباما: عده ای فکر می کردند ایران تحریم های ما را بی پاسخ می گذارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ریچارد نفیو که از او به عنوان معمار تحریم های ایران در دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا یاد می گردد، یکشنبه در حساب توییتری خود به اقدام جدید ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی واکنش نشان داد.

نفیو نوشت: مسئله جالب توجه برای من درباره اقدام ایران در مورد ازسرگیری غنی سازی اورانیوم به بالاتر از 3.67 درصد (و همین طور عبور آنها از محدودیت 300 کیلوگرم برای ذخائر اورانیوم) آن آدم هایی هستند که به من اطمینان خاطر می دادند اگر برجام را نقض نموده و به ایرانی ها با بازاعمال تحریم ها فشار وارد کنیم آنها هم دست روی دست می گذارند.

ریچارد نفیو اشاره ننموده چه کسانی به او درباره عدم واکنش ایران به احیای تحریم ها اطمینان خاطر داده اند، اما نشانه هایی وجود دارد که دست کم در بعضی لایه های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چنین ارزیابی ای مطرح بوده است.

به عنوان مثال، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته، همزمان با اجرایی شدن مرحله دوم تحریم ها پس از خروج آمریکا از برجام در مصاحبه ای با فاکس نیوز با قاطعیت ابراز اطمینان کرد که واکنش ایران به تحریم ها از سرگیری برنامه هسته ای نخواهد بود. (جزئیات بیشتر)

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از امروز یکشنبه (16 تیرماه) یک ضرب الاجل 60 روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف ها صادر نموده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نگردد از 60 روز دیگر گام سوم را اجرایی خواهد نمود.

ایران گام اول در این راستا را دوشنبه هفته گذشته (1 جولای/10 تیرماه) برداشت و اظهار داشت میزان ذخایر اورانیوم 3.67درصدی این کشور از مرز 300 کیلوگرم عبور نموده است. (جزئیات بیشتر)

گام دوم هم امروز یکشنبه برداشته شد و مقام های دولت ایران اظهار داشتند تهران تصمیم گرفته است سطح غنی سازی اورانیوم را از 3.67 درصد افزایش دهد. توافق هسته ای برجام ایران را ملزم نموده بود طی مدت 15 سال، ذخائر اورانیوم خود را در حد 300 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 3.67 درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "مقام دولت اوباما: عده ای فکر می کردند ایران تحریم های ما را بی پاسخ می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام دولت اوباما: عده ای فکر می کردند ایران تحریم های ما را بی پاسخ می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید