مخالفت گسترده سودانی ها با توافق اپوزیسیون و شورای نظامی

احزاب و نیروهای سیاسی در سودان توافق میان ائتلاف اپوزیسیون نیروهای آزادی و تغییر و شورای نظامی حاکم درباره دوره انتقالی و تحویل قدرت را رد نموده اند.

مخالفت گسترده سودانی ها با توافق اپوزیسیون و شورای نظامی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از عربی 21، نیروهای و احزاب سیاسی سودان توافق نیروهای آزادی و تغییر و شورای نظامی درباره دوره انتقالی و تحویل قدرت را رد نموده اند.

تاکنون حدود 11 تا از این احزاب مخالفت شان با این توافق را رسما اعلام نموده اند. این در حالی است که حزب الامه- بزرگ ترین حزب مخالف سودان- به ریاست صادق المهدی از توافق مذکور استقبال نموده است.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی سودان(سونا)، احزاب و نیروهای مخالف توافقی، که اخیرا میان نیروهای آزادی و تغییر و شورای نظامی به دست آمده است، معتقدند که این توافق می تواند به انزوا و به حاشیه راندن بسیاری منتهی گردد.

از دیگر دلایل مخالفت این احزاب با توافق مذکور این است که توافق در شکل فعلی اش توافقنامه های صلح سابقِ امضا شده در دوحه و ابوجا و غیره را لغو می نماید.

احزاب مخالفان سودانی تأکید دارند که راه چاره به وسیله ایستادن شورای نظامی سودان در صفی واحد با تمام گروه های سیاسی است که این امر، روند مذاکره فراگیر با مشارکت تمام بازیگران در این پروسه سیاسی را فراهم می نماید.

آنها همچنین خاطرنشان نموده اند که توافق کشور را به سمت دیکتاتوری مدنی سوق می دهد و این وضعیت بدتر از نظامی شدن است؛ چرا که خطرات به حاشیه رانده شدن، انزوا و کوشش برای انحصار قدرت را به دنبال دارد.

هفته گذشته بود که شورای نظامی انتقالی در سودان خاطرنشان کرد به توافقی با مخالفان درباره بازه زمانی سه ساله انتقال قدرت در کشور رسیده است.

سخنگوی این شورای نظامی توضیح داد، دو سوم دولت موقت سودان در دوره انتقالی را اعضای ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر و یک سوم دیگر به احزاب دیگری خواهد رسید که جزو این ائتلاف نیستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مخالفت گسترده سودانی ها با توافق اپوزیسیون و شورای نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت گسترده سودانی ها با توافق اپوزیسیون و شورای نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید