فصل کوچ زنبورداران به البرز

خدیجه ستارزاده- البرز- خبرنگار:البرز با وجود باغ ها و دامنه های رشته کوه های البرز در طالقان، چالوس و توسعه کشت پنبه و یونجه در اشتهارد محل های مناسبی برای استقرار زنبورداران به وجود آورده است تا جایی که گاهی اوقات زنبورداران مناطق دیگر به دلیل وجود شرایط بسیار مناسب آن برای تولید عسل در این مناطق ساکن می شوند.

فصل کوچ زنبورداران به البرز

البته گاهی نیز به دلیل خشکی صحرا و نامناسب بودن شرایط برای زنبورداری فعالان این بخش خود نیز مجبور به کوچ به شهرها و استان های دیگر می شوند.

  • عمده مسائل زنبورداران

رئیس اتحادیه زنبورداران البرز که بیش از 35 سال است در زمینه زنبورداری فعالیت می کند می گوید: مسائل عمده زنبوردارها، استقرار در زنبورستان هاست.محمدولی فرهنگی با بیان این که در تابستان زنبورها را به ارتفاعات جاده چالوس تا آزادبر، ولیان، سیرود و طالقان که محل استقرارزنبورستان هاست می بریم، می افزاید: در این شرایط زنبوردارها باید مراقب فاصله کندوها با یکدیگر باشند تا تداخل پرواز با زنبورهای دیگر کندوها وجود نداشته باشد و بتوانند در سطح وسیعی پرواز و از شهد گل ها استفاده کنند.این زنبوردار که بیش از 200 کلونی زنبور دارد می گوید: گاهی زنبوردارهایی که از آمل، بابل و دیگر شهرها به البرز می آیند بدون داشتن مجوز از جهاد زنبورها را استقرار می دهند که این کار باعث بروز مسائلی برای دیگر زنبورداران می شود، اگر این مشکل حل شود و بین زنبورها تداخل پرواز نباشد امنیت و آرامش لازم ایجاد می شود.

  • حمایت دامپزشکی

رئیس اتحادیه زنبورداران البرز در مورد چگونگی حمایت ها از زنبورداران می گوید: دامپزشکی در اقدامات آزمایشگاهی خوب عمل می کند اما در حوزه زنبورداری به دلیل مسافت طولانی زنبورستان ها، بیرون از فضای اداری و در چادر بودن و همچنین زنبورگزدیدگی علاقه زیادی به این بخش ندارند.

وی با بیان این که به طور کل می توان گفت در بخش تشخیص بیماری فعالیت خوبی دارند اما در بخش صحرایی خوب عمل نمی کنند عنوان می کند: به همین دلیل زنبوردارها با استفاده از با تجربه های این صنف برای حل مسائلشان اقدام می کنند.

  • ضرورت تغذیه دستی زنبورها

رئیس اتحادیه زنبورداران البرز با اشاره به این که گاهی به دلیل بارندگی و یا خشک بودن صحرا زنبور نمی تواند از شهد گل ها تغذیه کند می افزاید: در چنین شرایطی زنبوردار باید زنبورها را به طور دستی و با شکر تغذیه کند که برای تامین شکر نیاز به حمایت دارد. فرهنگی می افزاید: امسال جهاد کشاورزی استان و اتحادیه سراسری کشور در طرح تنظیم بازار در این زمینه حمایت خوبی داشت، اما انتظار می رود همانطور که در بخش گاو، گوسفند و مرغداری و ماهی سراها برای تامین نهاده حمایت می کنند، در بخش زنبورداری هم حمایت لازم را داشته باشند تا زنبوردار برای تولید و برداشت عسل، زهر زنبور و ژل رویال با مشکل روبرو نشود. این زنبوردار باسابقه تاکید می کند: استفاده از شکر برای تغذیه زنبورها در برخی مقاطع زمانی در کیفیت محصول هیچ خدشه ای وارد نمی کند و اگر زنبور در هوای بارانی و خشک به طور دستی تغذیه نشود می میرد.

  • حمایت های اتحادیه زنبورداران

رئیس اتحادیه زنبورداران البرز با بیان این که اتحادیه 4 شرکت تعاونی در شهرستان های کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد دارد می افزاید: در استان هزار و 200 زنبوردار داریم که حدود 700 نفر آنها عضو اتحادیه هستند و مابقی هم زنبورداری می کنند اما هنوز عضو اتحادیه نشده اند. محمدولی فرهنگی در مورد حمایت های اتحادیه از زنبورداران می گوید: شرکت های تعاونی اعتباراتی را با هماهنگی جهاد و بانک کشاورزی به زنبوردارها می دهند که میزان و سقف این اعتبارات بر اساس طرحی که ارائه می دهند از فعالیت هایی مانند تامین نهاده های زنبورستان گرفته تا ایستگاه پرورش ملکه از 10 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان متغیر است. البته تعاونی در بخش تامین کندو و ابزار زنبورداری نیز از زنبورداران حمایت می کند.

وی با بیان این که یکی از دغدغه های این حوزه نظارت بر کیفیت عسل در بازارچه هاست می افزاید: در هر سوپرمارکتی که وارد می شویم عسل با قیمت های متفاوت وجود دارد و مصرف کننده نمی تواند عسل خوب را از نامناسب تشخیص دهد. جهاد کشاورزی و دامپزشکی می توانند در این زمینه نظارت داشته باشند تا عسل واردشده به بازار از نظر کمی و کیفی مناسب باشد.

فرهنگی می گوید: نکته دیگر این که مصرف کننده ها فکر می کنند عسلی که شکرک بزند نامناسب و بی کیفیت است و باید بیرون ریخته شود. عسل در بهار سیال و روان است اما در پاییز و زمستان که هوا سرد می شود کمی سفت و گاهی شکرک می زند و رنگش هم تغییر می کند. این علائم دلیل بر خرابی نیست و عسل خوب و عالی هم ممکن است شکرک بزند. وی ادامه می دهد: این مساله باعث می شود زنبورداران به ناچار عسل را گرم کنند که این کار ارزش های غذایی، ویتامین ها و آنزیم های عسل را از بین می برد و اگر در دمای بالا حرارت داده شود، نوعی سم به نام اچ ام اف تولید می شود که خطرناک است. برای این که این اتفاق نیفتد توصیه می کنیم زنبورداران عسل را داخل دبه ای ریخته و در آب با دمای 40 درجه بگذارند تا از حالت ماسیدگی خارج شود.

  • نوسان تعداد زنبورداران

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان، زنبورعسل و کرم ابریشم اداره دامپزشکی البرز با بیان این که تعداد زنبورداران در استان در سال های مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی نوسان دارد می گوید: امسال به دلیل بارش ها شرایط مراتع خوب است و زنبورداران زیادی به استان کوچ داشتند. سعید حسنی انزابی با اشاره به این که اکنون فصل کوچ زنبورداران است می افزاید: زنبورداران استان یا استان های دیگر که به البرز کوچ کرده بودند یا به سمت طالقان و بالادست می روند و یا از استان خارج می شوند و البته تعدادی هم به طور ثابت در استان استقرار دارند.

وی اظهار می کند: در سامانه دامپزشکی استان حدود 426 کندودار و 38 هزار و 381 کلنی کندو ثبت شده که نظارت بر بهداشت و تایید سلامت آنها بر عهده دامپزشکی است. وی با بیان این که کندوداران برای استقرار باید محلی را اجاره کنند، اضافه می کند: جهاد کشاورزی پیش از کوچ زنبورداران با بررسی باغ ها و شرایط محل اجاره مجوز استقرار برای آنها صادر و اداره دامپزشکی نیز با نمونه برداری و نظارت بر وضعیت زنبورها مجوز حمل بهداشت و سلامت آن را تایید می کند. حسنی در مورد نظارت بر بیماری های زنبورها می گوید: در همه بیماری های دام، طیور و زنبورها که تحت پوشش سازمان است، 2 نوع مراقبت فعال و غیرفعال داریم که در مراقبت فعال به صورت روتین و مستمر و هر بار به طور تصادفی از یک مرکز نمونه برداری و نظارت می شود و این نظارت ها نیز با توجه به شهرستان و حجم فعالیت متفاوت است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم می افزاید: در مراقبت غیرفعال، اگر گزارشی از یک بیماری در یک واحد پرورش و نگهداری داشته باشیم با مراجعه و نمونه برداری در صورت مشخص شدن بیماری برای درمان اقدام می کنیم و در صورت مشخص شدن غرامت در اثر بیماری، زنبوردار برای دریافت بیمه و غرامت از جهاد و بیمه پیگیری می کند. حسنی درباره انواع بیماری های زنبورها می گوید: تنوع بیماری بین زنبورها زیاد است اما واروا، نوزما، آکاراتیس و لوک آمریکایی و لوک اروپایی از بیماری های شایع تر هستند که این بیماری ها به دلایل مختلفی منتقل می شوند.

وی اضافه می کند: بیماری های انگلی در جاهایی که رطوبت بالاست، بیشتر است و عدم رعایت قوانین بهداشتی و قرنطینه ای، ارتباط کندوداران با یکدیگر در انتقال بیماری بین زنبورها تاثیر دارد. گاهی چند کندودار کندوهای خود را در یک محل مستقر می کنند و این باعث می شود اگر در یک کندو مشکل و بیماری وجود داشته باشد به بقیه هم سرایت کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "فصل کوچ زنبورداران به البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل کوچ زنبورداران به البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید