عشق به وطن را با چی تاخت می زنیم؟

یک جامعه شناس می گوید، ما سال هاست با پدیده مهاجرت گسترده انسان ها و سرمایه از ایران مواجهیم؛ اما در سال های اخیر به دلیل گسترش فضای مجازی افراد بیشتری با آن از نزدیک روبه رو شده اند و وضع مالی اخیر و در عین حال تنگناهای فرهنگی-اجتماعی زندگی را برای عده ای متفاوت نموده است.

عشق به وطن را با چی تاخت می زنیم؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه شهروند نوشت: بحث مهاجرت از ایران از آن دست بحث هایی است که کهنه نمی گردد و در طول سال های گذشته تنها شاهد شدت و ضعف بوده است؛ شدتی که حالا چند سالی است با ضعف وضع مالی و سایر مؤلفه های زندگی بار دیگر رخ نشان داده و بسیاری از مردم از آن صحبت می نمایند و بسیاری دار و ندارشان را داده اند تا خانه ای در کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه و گرجستان و… بخرند.

این وضع حالا به جایی کشیده شده که روز گذشته محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی شهرداری تهران و استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در توییترش نوشت: بر اساس پیمایش وضع اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه ایران (426 شهر مرکز شهرستان، 82000 نمونه، 1395)، 29.8 درصد از مردم تمایل به زندگی در کشوری به جز ایران دارند.

جوادی یگانه هر چند از آمار 30 درصدی نام برده اما پیش از او هم افراد بسیاری از شروع دوباره موج مهاجرت ابراز نگرانی نموده بودند. نمونه اش بهرام صلواتی، عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاست گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف بود که سال گذشته با بیان این که موج جدید مهاجرت به دلیل شرایط مالی در راه است، گفت: وقتی امکان بهره مندی از نیروهای داخل کشور وجود ندارد، گزینه بهینه این خواهد بود که از مواهب مالی حضور آنها در بازارهای مالی سایر نقاط جهان استفاده گردد. او همچنین گفته بود آخرین داده ای که در مرکز آمار مهاجرت منطقه OECD منتشر شده به این ترتیب است که یک میلیون و 200 هزار نفر ایرانی در کشورهای این منطقه ساکن هستند که محل تولدشان ایران بوده است.

این آمار با ارقام غیررسمی که می گویند؛ 3 تا 5 میلیون مهاجر در خارج از کشور داریم، در تضاد است؛ به خاطر این که نهادی تاکنون به طور رسمی آماری را در این زمینه منتشر یا تأیید ننموده است. در پنجاه سال گذشته جمعیت مهاجران جهان از 75 میلیون به 258 میلیون نفر رسیده؛ یعنی بیش از 3.5 برابر شده است، به تبع آن جمعیت مهاجر ایرانی هم افزایش پیدا نموده است، البته باید تفاوت بین مهاجرت و جابه جایی را مد نظر داشت؛ به عنوان مثال دانشجویانی که برای ادامه تحصیل از یک کشور به کشوری دیگر جابه جا می شوند با افرادی که به طور دائمی از موطن خود مهاجرت می نمایند با هم متفاوتند. وقتی راجع به مهاجرت صحبت می کنیم به این معنی است که شخص از کشور خارج شده و دیگر برنخواهد گشت.

فقر و فشار اجتماعی؛ ازجمله عوامل مهاجرت

هنوز زمان دقیق دریافت این پیمایش معین نیست و از سویی نمونه تحقیق هم به درستی معین نشده که سن و تحصیلات شان در چه وضعیتی است. اینها انتقاداتی است که علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس، هم در گفت وگو با شهروند بر آن تأکید نموده و می گوید که اگر افراد بالای 70 سال و افراد پایین 15 سال را از این نظرسنجی حذف کنیم، آیا باز هم 30درصد افراد نمی خواهند در ایران زندگی نمایند؟ طبیعتاً این طور نیست و در آن صورت به آمار 50 درصد یا بالاتر دست خواهیم یافت. اگر در حال حاضر از جمعیت 18 تا 35 سال بپرسند می خواهید در ایران زندگی کنید یا بروید به نظرتان چه پاسخی می دهند؟ حتی بچه های دبیرستانی هم می خواهند مهاجرت نمایند. از سوی دیگر سرعت تغییرات به شکلی است که پیمایش پاییز 97 در حال حاضر قابل استناد نیست و به این ترتیب باید به صورت سه ماه به سه ماه پیمایش انجام گیرد. به گفته او افرادی که به مهاجرت فکر می نمایند در چند دسته قرار دارند. تعدادی از آنها دل بریده اند و امید زیادی به آینده مالی، فرهنگی ، آموزشی، بهداشتی و… ندارند، افراد دیگر کسانی هستند که تعلق اجتماعی شان به دلایل گوناگون کم شده و دسته دیگر افرادی هستند که سبک زندگی شان مورد پذیرش نیست.

آن طور که این جامعه شناس می گوید، ما سال هاست با پدیده مهاجرت گسترده انسان ها و سرمایه از ایران مواجهیم؛ اما در سال های اخیر به دلیل گسترش فضای مجازی افراد بیشتری با آن از نزدیک روبه رو شده اند و وضع مالی اخیر و در عین حال تنگناهای فرهنگی-اجتماعی زندگی را برای عده ای متفاوت نموده است. آن چه می بینیم و آن چه سازمان های بین المللی مانند صندوق بین المللی پول می گویند این است که رشد مالی نخواهیم داشت و این یعنی زندگی سخت تر خواهد شد و در این شرایط هر کس توانایی دارد می رود. اگرچه شواهد نشان می دهد اوضاع آنقدر که بخشی از مردم فکر می نمایند هم بد نیست و بیشتر این تصورات بر اثر تبلیغات رسانه ای به وجود آمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عشق به وطن را با چی تاخت می زنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عشق به وطن را با چی تاخت می زنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید