رتبه بندی نشریات علمی در 5 گروه با معیارهای شش گانه ، رتبه بندی جایگزین صدور گواهی اعتبار علمی شد

خبرنگاران - نیما شایان:آیین نامه مشخص اعتبار نشریات علمی در حالی که حدود 7 سال از اجرای آن می گذرد، از اردیبهشت ماه 1398 با تصویب منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منسوخ شد که بر این اساس عناوین علمی پژوهشی و علمی ترویجی از نشریات علمی حذف شدند.

رتبه بندی نشریات علمی در 5 گروه با معیارهای شش گانه ، رتبه بندی جایگزین صدور گواهی اعتبار علمی شد

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری 22 اردیبهشت ماه 98 در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی این وزارتخانه به اعلام خبر تغییر آئین نامه نشریات علمی کشور پرداخت و هدف از این تغییر را گسترش اختیارات دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری، انجمن های علمی و همچنین تقویت ناشران معتبر کشور مطرح نمود.

به گفته غلامی، در آئین نامه جدید سیاست ها، استانداردها، ضوابط کلی و شرایط تأسیس نشریات قید شده است و متقاضیان واجد شرایط انتشار نشریه می توانند بدون مراجعه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اخذ مجوز، در چارچوب استانداردها و ضوابط اعلام شده نسبت به انتشار نشریه اقدام نمایند.

وزیر علوم در مورد نحوه ارزیابی مجلات نیز گفته است: از این پس به جای صدور گواهی اعتبار علمی با عناوین علمی-پژوهشی یا علمی-ترویجی نشریات علمی اعم از آنهایی که تا کنون از کمیسیون نشریات علمی گواهی اعتبار علمی دریافت نموده اند و آنهایی که از این پس برای ضوابط جدید ایجاد می شوند، در صورت داشتن شرایط به وسیله ثبت اطلاعات خود در سامانه نشریات، در فرایند ارزیابی سالانه قرار می گیرند و کمیسیون نشریات، آن ها را بر اساس شاخص ها ارزیابی و رتبه بندی می نماید.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس آیین نامه جدید نشریات علمی، به جای دسته بندی نشریات علمی به علمی - پژوهشی و علمی - ترویجی، همه نشریاتی که حائز شرایط آیین نامه جدید مصوب وزارت علوم باشند با عنوان واحد نشریه علمی شناخته می شوند.

همچنین همه نشریاتی که پیش از اردیبهشت ماه 98 دارای گواهی اعتبار علمی پژوهشی یا علمی ترویجی بوده اند، از این پس از درج این عناوین منع شده اند.

بر اساس مصوبه جدید وزارت علوم، همه نشریات علمی که تا کنون از کمیسیون نشریات علمی گواهی اعتبار علمی دریافت نموده اند و نشریاتی که از این پس بر اساس شرایط آیین نامه جدید به عنوان نشریه علمی شناخته می شوند، در فرآیند ارزیابی بر اساس معیارهای شش گانه و رتبه بندی در پنج گروه قرار می گیرند.

به این ترتیب، از این پس به جای صدور گواهی اعتبار علمی برای نشریات، رتبه نشریه در ارزیابی ها به عنوان اعتبار نشریه در نظر گرفته می گردد.

بر اساس آیین نامه جدید نشریات علمی، رتبه نشریات به صورت خیلی خوب (الف)، خوب (ب)، متوسط (ج) و ضعیف (د) مشخص می گردد. در صورتی که یک نشریه علمی رتبه ضعیف (د) کسب کند، از فرآیند ارزیابی خارج می گردد و به مدت دو سال نمی تواند به فرآیند ارزیابی وارد گردد.

یک گروه دیگر در این رتبه بندی، گروه نشریات معتبر بین المللی است. اگر نشریه ای در فهرست پایگاه JCR باشد یا در نمایه های استنادی Web of Science یا Scopus حائز درجه های Q1 تا Q4 شده باشد، خارج از فرآیند ارزیابی، در گروه نشریات معتبر بین المللی قرار می گیرد.

معیارهای کلی در نظر گرفته شده برای ارزیابی نشریات علمی شامل انتشار به موقع؛ داشتن وبگاه استاندارد، زیرساخت ها و اطلاعات شناسنامه ای نشریه؛ رعایت آیین نگارش، ساختار و کیفیت مقالات؛ رعایت فرآیند پذیرش مقالات و داوری تخصصی؛ وضعیت نشریه در نمایه های استنادی، تخصصی و اجتماعی و بکارگیری مقررات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای رعایت اخلاق علمی نشر و جلوگیری از بروز تخلفات علمی است.

سقف امتیازی که یک نشریه با رعایت معیارهای شش گانه می تواند دریافت کند، 1000 امتیاز است. نشریه ای که بین 801 تا 1000 امتیاز کسب کند در گروه الف، بین 601 تا 800 در گروه ب، بین 401 تا 600 امتیاز در گروه ج و 400 امتیاز و پایین تر در گروه د قرار می گیرد.

این نکته حائز اهمیت است که هر چند بر اساس قوانین جدید وزارت علوم، عناوین علمی - پژوهشی و علمی - ترویجی از نشریات علمی برداشته شده است اما همچنان عناوین مقاله پژوهشی یا مقاله ترویجی از نظر وزارت علوم پابرجا و معتبر است به طوری که در آیین نامه جدید نشریات علمی، 10 نوع مقاله دارای اعتبار شناخته شده است: مقاله پژوهشی، مروری، کوتاه، مطالعه موردی، روش شناسی، کاربردی، نقطه نظر، مفهومی، فنی و ترویجی.

منبع: همشهری آنلاین

به "رتبه بندی نشریات علمی در 5 گروه با معیارهای شش گانه ، رتبه بندی جایگزین صدور گواهی اعتبار علمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه بندی نشریات علمی در 5 گروه با معیارهای شش گانه ، رتبه بندی جایگزین صدور گواهی اعتبار علمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید