دستاورد محققان دانشگاهی در زمینه تصفیه پساب های صنعتی ثبت اختراع شد

تخریب اتیل بنزن با تیتانیا/ سیلیکای دوپ شده توسط محققان پردیس علوم و فناوری های نوین و دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.

دستاورد محققان دانشگاهی در زمینه تصفیه پساب های صنعتی ثبت اختراع شد

به گزارش خبرنگاران، داوود معروفی، مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: اختراع تخریب اتیل بنزن با تیتانیا / سیلیکای دوپ شده توسط دکتر نرجس کرامتی عضو هیات علمی پردیس علوم و فناوری های نوین، ندا شیرزاد طاقانکی دانش آموخته کارشناسی ارشد از دانشکده نانوفناوری، دکتر محسن مهدی پور قاضی عضو هیأت علمی دانشکده شیمی، نفت و گاز و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره 98166 به ثبت رسید.

کرامتی در شرح این اختراع گفت: در این اختراع، برای اولین بار دی اکسید تیتانیوم اصلاح شده به وسیله دوپ همزمان با گونه های فلز و نافلز (مس و نیتروژن) بر پایه مزوپور سیلیکا به فرم آئروژل به روش سل-ژل و در فشار محیط، سنتز و برای تخریب آلاینده اتیل بنزن به کار برده شد.

وی اضافه کرد: از مزایای این روش می توان به استفاده از پیش ماده ارزان قیمت برای سیلیکا (سدیم سیلیکات)، عدم احتیاج به تجهیزات خاص و گران قیمت برای سنتز به دلیل استفاده از فرآیندهای سل- ژل و خشک سازی آئروژل در فشار محیط، همچنین دستیابی به ساختار بلوری از تیتانیا و مساحت سطح بالا از فتوکاتالیست اشاره نمود.

از این محصول می توان برای تصفیه پساب های صنعتی و تبدیل آنها به مواد کم خطرتر مانند دی اکسید کربن و آب با فرایند فتوکاتالیستی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستاورد محققان دانشگاهی در زمینه تصفیه پساب های صنعتی ثبت اختراع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد محققان دانشگاهی در زمینه تصفیه پساب های صنعتی ثبت اختراع شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید