حوزه سلول های بنیادی با ایده های فناورانه شرکت های دانش بنیان متحول می گردد

شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی جهت رو به رشدی را پیش گرفته اند به گونه ای که شاهد فراوری محصولات فناورانه تحول آفرین آنها هستیم.

حوزه سلول های بنیادی با ایده های فناورانه شرکت های دانش بنیان متحول می گردد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 35 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در جلسه ای گرد هم آمدند تا به تعامل و ارائه دستاوردهای خود در این حوزه بپردازند. در این جلسه شرکت های دانش بنیان طرح های فناورانه خود را ارائه دادند تا حمایت های لازم را از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت نمایند.

امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به فعالیت کارگروه شرکت های دانش بنیان ستاد اعلام کرد: ایده های فناورانه شرکت های دانش بنیان نوید بخش آینده ای روشن در حوزه درمانی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور است که این فعالیت ها گام نهادن در راستا خودکفایی را تضمین می نماید.

تامین احتیاج داخلی با محصولات دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان حاضر در این جلسه به ارائه دستاوردهای خود پرداختند. ابتدا مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان توضیحاتی درباره فرمولاسیون و فراوری صنعتی داروی فلودارابین تزریقی جهت پیوند سلول های بنیادی خون ساز ارائه داد. این دارو در پروتکل های درمانی بیماری لوکمی مزمن لنفوسیت های B مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، راه اندازی فاز اجرایی این طرح از فروردین ماه 97 شروع شد و تا انتها سال 98 انتها می یابد. پیش بینی می گردد این دارو با تامین احتیاج داخلی بتواند در سال آینده صرفه جویی ارزی حدود 1/7 میلیارد تومان داشته باشد. این شرکت که در سال 91 توسط متخصصان جوان کشور راه اندازی شد توانست 2 سال بعد خط فراوری خود را راه اندازی کند. همچنین تاکنون 35 داروی تزریقی را به بازار وارد نموده و 353 موقعیت شغلی مستقیم ایجاد نموده است.

پس از آن شرکت فناور دیگر طرحی با عنوان فراوری محصول آلوگرفت استخوانی سلول های بنیادی ارائه کرد. همانندساز بافت کیش به عنوان یک مجموعه دانش بنیان فراوری نماینده آلوگرافت بیوایمپلنت انسانی، در شروع دهه دوم فعالیت های خود، فراوری آلوگرفت های هوشمند را شروع نموده است که آخرین نسل از آلوگرافت های استخوانی موجود در جهان بوده و فراوری آن، حرکت در مرز دانش است. این اقدام فرآیند استخوان سازی را در زمان بسیار کوتاهی تسریع می نماید.

این محصول در نقایص و شکستگی های بزرگ و قابل توجه استخوانی نقش بسیار مهم و بدون جایگزینی را به عهده دارد. این طرح که مرحله پایلوت آن به انتها رسیده است در ابتدای ارزیابی های بالینی واقع شده است و ایران را در بین 5 کشور دارنده فناوری محصول حاوی سلول های بنیادی قرار می دهد.

فراوری سلول های بنیادی مزانشیمی به صورت انبوه

مدیر عامل یک شرکت پژوهشی دیگر شرکتی بود که به ارائه طرح خود پرداخت. آنالیز ایمنی و کارایی تزریق وریدی و انتراتکال سلولهای بنیادی مزانشیمی اتولوگ و آلوژن و مقایسه آن با داروی ریلوزول در بیماران مبتلا به عنوان این طرح است. ALS یک بیماری غیر قابل درمان تخریب نماینده سیستم عصبی است که نورون های حرکتی را به صورت پیشرونده و برگشت ناپذیر درگیر می نماید و منجر به آتروفی عضلات، فلج و مرگ بیمار می گردد. اولین هدف این طرح یافتن درمانی نو برای بیماران ALS است که در حال حاضر بسیار سخت درمان می گردد.

بهره مندی از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن در درمان بیماران به دلیل عدم وجود محدودیت های مربوط به سلول های اتولوگ و فراهم کردن امکان تجاری سازی فراوری سلول های بنیادی مزانشیمی به صورت انبوه از دیگر اهداف این طرح است. همچنین مهیا کردن راه استفاده این سلول ها در موارد گوناگون به اشتغال یاری نموده و نه تنها احتیاجهای کشور را در این حوزه رفع می نماید بلکه امکان ارزآوری بالایی نیز دارد.

در انتهای این جلسه نیز طرحی درباره ساخت کیت HLA تایپینگ مولکولی ارائه شد. هدف از انجام این طرح عدم وابستگی به کیت وارداتی، کاهش هزینه تست های آزمایشگاهی، صرفه جویی ارزی، ارز آوری و اشتغال زایی است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "حوزه سلول های بنیادی با ایده های فناورانه شرکت های دانش بنیان متحول می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه سلول های بنیادی با ایده های فناورانه شرکت های دانش بنیان متحول می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید