اجرای 97 طرح سالم سازی دریا در مازندران

اشکان دنیا آرای - ساری-خبرنگار:امروز تعدادی از طرح های سالم سازی دریا به طور رسمی شروع به کار می نمایند و منجیان غریق در نقاط مختلف برای نظارت بر سواحل مازندران و حضور مسافران و علاقه مندان به شنا در دریا مستقر می شوند تا در صورت لزوم با ورود به آب، جان افراد را نجات دهند.

اجرای 97 طرح سالم سازی دریا در مازندران

طی سال های اخیر اقدامات مناسبی برای کاهش تعداد غریق ها در مازندران انجام شد که توانست آثار مطلوبی نیز داشته باشد و تعداد جان باختگان دریا را به شکل چشمگیری کاهش دهد. تعداد غریق ها که بیش از یک دهه هر سال در مازندران عددی 3 رقمی را نشان می داد، از سال 1392 با اجرای طرح های گسترده و فعالیت های آموزشی و افزایش نظارت بر سواحل کاهش یافت و به زیر 100 نفر رسید.

رئیس هیات نجات غریق مازندران ابتدای تابستان سال گذشته اعلام نموده بود که برای کاهش 25 درصدی غریق ها در خرداد و تابستان 1397 برنامه ریزی شده است؛ چشم اندازی که سرانجام تابستان 1397 با کاهش 2/24 درصدی غریق ها نسبت به سال 1396 محقق شد. تابستان 3 سال پیش در مازندران 79 نفر به دلیل غرق شدن در دریا جان خود را از دست دادند، سال 1396 این تعداد به 62 نفر رسید و پارسال روی عدد 47 نفر متوقف شد.

  • دلیل اختلاف آماری تعداد غریق ها

به گفته نقی کریمیان کوشش ها بر این است که سال جاری نیز دست کم کاهشی 10 تا 15 درصدی در تعداد غریق های مازندران ثبت گردد تا به مرور با برنامه ریزی، تعداد غریق های استان به کمترین میزان ممکن برسد. البته چند روز پیش اداره کل پزشکی قانونی مازندران آماری از تعداد غرق شدگان استان در سال 1397 منتشر کرد که تفاوتی با آمار غریق های 47 نفری هیات نجات غریق دارد. در این آمار اعلام شده که طی سال گذشته در استان 99 نفر غرق شدند. به گفته مدیر کل پزشکی قانونی مازندران، از این تعداد 76 نفر در دریا، 14 نفر در رودخانه، 3 نفر در دریاچه مصنوعی و سد، 2 نفر در استخر کشاورزی و بقیه در استخر شنا و حوضچه جان خود را از دست دادند.

طبق آمار اعلام شده توسط علی عباسی جان باختگان دریا در مازندران طی سال گذشته 76 نفر بودند، اما این آمار مورد تایید هیات نجات غریق به عنوان نخستین و اصلی ترین مجموعه مرتبط با غریق ها نیست. رئیس هیات نجات غریق مازندران تاکید دارد که تعداد غرق شدگان دریا در مازندران طی سال گذشته 47 نفر بوده و این آمار به تایید پزشکی قانونی، استانداری و وزارت کشور هم رسیده است.

نقی کریمیان در این باره گفت: کاهش 2/24 درصدی تعداد غریق ها طی فصل شنای سال گذشته در مازندران نسبت به مدت مشابه سال 1396 توسط پزشکی قانونی هم تایید شده است. دلیل این اختلاف آماری، لحاظ کردن همه فوت های ثبت شده در دریا توسط پزشکی قانونی به عنوان غرق شدگی در دریاست. وی اضافه نمود: نیروهای هیات نجات غریق مازندران همراه با نیروهای امدادی سایر نهادهای فعال در طرح های دریا، پایشی مستمر و نظارتی کامل به مناطق شناسایی شده و طرح های سالم سازی دریا دارند.

در هر نقطه ای که فردی غرق گردد، علاوه بر نیروها، خودم هم شخصا به محل می آیم. بنابراین امکان این که آمار ما اشتباه باشد وجود ندارد. این مسئول ادامه داد: ماجرا این است که هیات نجات غریق فقط غرق شدگی های مربوط به حضور افراد در دریا را برای شنا و تفریح ثبت می نماید، اما در آمار پزشکی قانونی، سایر فوت ها در دریا ناشی از خودکشی، تصادم های دریایی یا حوادثی که برای ماهیگیران پیش می آید نیز محاسبه می گردد.

  • شروع طرح سالم سازی با 60 درصد ظرفیت

هیات نجات غریق از اول اسفند سال گذشته برنامه های آموزشی را برای منجیان غریق شروع کرد. به گفته کریمیان تاکنون حدود 3 هزار منجی غریق برای حضور در طرح های سالم سازی دریا دوره های آموزشی را گذرانده اند. وی گفت: کار اجرایی هیات نجات غریق از امروز به طور رسمی شروع می گردد. سال جاری 97 طرح سالم سازی در نقاط مختلف استان در نظر گرفته شده که علاوه بر محدوده این طرح ها، در مناطق حادثه خیز شناسایی شده نیز منجیان حضور می یابند. کریمیان اضافه نمود: با توجه به این که در ماه مبارک رمضان قرار داریم، از امروز با ظرفیت 60 درصد از منجیان، پایش سواحل مازندران هر روز از ساعت 8 تا 20 شروع می گردد. ضمن این که 50 درصد از 97 طرح سالم سازی دریا برپا خواهد بود. از 15 خرداد و با افزایش حضور مسافران در استان، تمام طرح های سالم سازی اجرا خواهند شد و 100 درصد منجیان غریق که تعدادشان برای سال جاری 950 نفر است، در سواحل مازندران به کار گرفته می شوند.

  • پایش سراسری سواحل مازندران

رئیس هیات نجات غریق مازندران درباره نظارت بر مناطق حادثه خیز خارج از طرح های سالم سازی دریا نیز اظهار کرد: با توجه به حساسیت بالای موضوع و تاکیدهای مستمر استاندار و معاون سیاسی ایشان، سال جاری برای شناسایی مناطق حادثه خیز سواحل دقت نظر بیشتری وجود داشت. از ابتدای اسفند تاکنون تمام نقاط ساحلی مازندران 3 بار با حضور نیروهای هیات نجات غریق، هلال احمر و استانداری مورد آنالیز و پایش نهاده شد. همه نهادهای مربوطه دست به دست هم داده اند که سال جاری نیز تعداد غریق ها در مازندران کاهش یابد.

کریمیان از برگزاری رزمایش بزرگ آمادگی برای اجرای طرح دریا در مازندران که دیروز (سه شنبه) با حضور استاندار، رئیس فدراسیون نجات غریق، 600 منجی غریق و نیروهای هلال احمر، اورژانس، نیروی انتظامی و دریابانی برگزار گردید، اطلاع داد و گفت: در این رزمایش آمادگی همه نیروها برای هماهنگی در ارائه خدمات و انجام فعالیت های امدادی با پیروزیت آزموده شد و نیروهای امدادی با آمادگی کامل برای ارائه خدمات از صبح امروز در مناطق ساحلی مستقر شدند.

  • لزوم افزایش تجهیزات

به گفته رئیس هیات نجات غریق استان، کاهش تعداد غریق از سال جاری و همچنین در سال های آینده با توجه به افزایش سفرها کار دشواری است و فقط با ادامه حمایت ها از سوی استانداری و همکاری سایر نهادهای مرتبط و فرمانداری ها و همراهی مردم امکان پذیر است. وی تاکید دارد که باید در زمینه نجات غریق و تجهیزات و امکانات به روزتر شد و نیروهای ورزیده را به کار گرفت تا سطح نظارت بر سواحل کیفیت بیشتری یابد. کریمیان توضیح داد: امکانات سال جاری منجیان غریق فعلا همان امکانات و تجهیزات سال گذشته است. لباس، بویه و کمربند نجات که استانداری تهیه کرد در اختیار منجیان قرار داده می گردد، اما انتظار داریم همان طور که استانداری در برطرف مشکل پرداخت حقوق ناجیان پیروز و پیشرو عمل کرد و دیگر مسئله ای برای تامین حقوق منجیان وجود ندارد، برای تامین بیسیم، قایق و جت اسکی بیشتر حمایت شویم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه بدهیم.

  • مازندرانی ها در صدر غرق شدگان

این مسئول ضمن درخواست از مردم برای توجه به هشدارهای منجیان غریق و نیروهای امدادی مستقر در سواحل، همچنین رنگ پرچم ها و پیغام تابلوهای هشداردهنده در سواحل اظهار کرد: از مردم و به ویژه مازندرانی ها خواهش می کنم که به هشدارها توجه نمایند. یکی از آمارهای قابل توجه در خصوص غریق های سال گذشته، بالا بودن تعداد مازندرانی هاست. از 47 نفری که پارسال در دریا غرق شدند، 15 نفر مازندرانی بودند که بیشترین آمار بین غریق های متعلق به هر استان است. همه این غرق شدگی ها ناشی از ناآگاهی، بی توجهی به هشدارها، اشراف نداشتن به فن شنا در دریا، نشناختن موج های شکافنده و شنا در مناطق خطرناک و خارج از طرح بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "اجرای 97 طرح سالم سازی دریا در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 97 طرح سالم سازی دریا در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید