اتوبان های الکتریکی؛ تحولی سرنوشت ساز در صنعت حمل ونقل

این روزها دیگر ابهامی در خصوص برقی بودن خودروهای آینده وجود ندارد. صنعت خودروسازی یکی از مهمترین صنایع دنیا است که از تغییر قوانین زیست محیطی متاثر شده است و برخلاف صنایع عظیم نفت و زغال سنگ، از درجه انطباق پذیری بالایی نیز برای تطبیق با قوانین کاهش آلایندگی برخوردار است. این مساله باعث شده که عمده ترین خودروسازان دنیا برنامه هایی را برای برقی سازی محصولات خود تا قبل از سال 2030 میلادی اعلام نمایند و دولتمردان کشورهای پیشرفته نیز قوانین سخت گیرانه ای را برای کارخانجات آلاینده ترسیم نموده اند، اما در این زمینه یک ابهام بزرگ همچنان باقیست؛ شارژ باتری خودروهای برقی مسئله ای است که حالا گویی مهندسان آلمانی راه حلی برای آن یافته اند.

اتوبان های الکتریکی؛ تحولی سرنوشت ساز در صنعت حمل ونقل

میزان ظرفیت نسل آخر باتری های لیتیوم یون حالا به حدی رسیده که کاربری های عادی خودروهای سواری را جوابگو باشد. تسلا بر این باور است که با این باتری ها حتی می توان پیمایش لازم برای خودروهای تجاری سبک را نیز تامین کرد. اما در این مورد دو مشکل بزرگ وجود دارد. اولین چالش به قیمت تمام شده باتری های بزرگ مربوط می گردد که در خصوص خودروهای تسلا می تواند به چند ده هزار دلار برسد و همین مسئله نیز باعث شده است تا قیمت تمام شده خودروهای برقی به شکل میانگین از خودروهای مجهز به پیشرانه های درون سوز بالاتر باشد.

مساله دوم اما به مراتب مهم تر است، چرا که پروسه فراوری نسل فعلی باتری های لیتیوم یون به هیچ عنوان ساده نیست و در طی عملیات فراوری این باتری ها، میزان زیادی CO2 آزاد می گردد. از سوی دیگر منابع معدنی برای فراوری باتری های لیتیومی نیز محدودند و به گفته ایلان ماسک، معادن مس حال حاضر دنیا، ظرفیت لازم برای تامین مس مورد احتیاج میلیون ها خودروی برقی در سال های آینده را ندارند. محدودیت های مشابهی نیز در خصوص سایر عناصر مورد احتیاج برای باتری و سیستم های برقی مورد احتیاج این خودروها وجود دارد.

از طرف دیگر، پروسه شارژ سریع این خودروها و لزوم احداث صندلی های شارژ متعدد در سراسر دنیا به پیچیدگی های اجرایی استفاده از خودروهای برقی می افزاید. به خصوص که این شارژرها باید از ولتاژ بسیار بالایی برخوردار باشند و مدت زمان شارژ هر خودرو نیز برخلاف خودروهای درون سوز برای دقایق زیادی به طول می انجامد که می تواند منجر به تشکیل صف های طویل در مراکز شارژ خودرو گردد.

با احتساب تمام این موارد به نظر می رسد که ایده جایگزین کردن خودروهای درون سوز فعلی، با خودروهای برقی از اساس دارای محدودیت های پررنگی است که حل آن ها نیز با تکنولوژی حال حاضر سال ها به طول می انجامد. با این حال مهندسان آلمانی شرکت زیمنس در مشارکت با شرکت سوئدی اسکانیا، پیروز شدند به طور کلی از زاویه تازه ای به این موضوع ورود نمایند و به نظر می رسد که حالا گشایشی برای برطرف این چالش ها ایجاد شده باشد.

ایده شارژ باتری خودروهای برقی در حال حرکت سال هاست که در حد یک طرح مطالعاتی مطرح شده است، اما در هفته گذشته شاهد افتتاح راستای ده کیلومتری برای تست کامیون های مجهز به سیستم شارژ در حین حرکت بودیم.

نکته مهم در خصوص این راستا که eHighway نامیده شده است، شکل دریافت آن بر بستر یک اتوبان همگانی در جنوب فرانکفورت است. در واقع حالا تکنولوژی زیمنس به حدی رسیده که چنین تجهیزاتی نمی تواند به خطری برای سایر خودروها منجر گردد و کامیون های مجهز به کوپل مربوطه می توانند در زمان احتیاج با اتصال به کابل های برق فشار قوی که در بالای راستا قرار دارند، به شکل برقی ادامه راستا دهند. در حال حاضر این ایده روی کامیون های هیبریدی اجرا شده است و فاصله زیادی با مرحله فراوری انبوه ندارد. زیمنس معتقد است این ایده نه تنها می تواند تمام مسائل مربوط به شارژ باتری خودروهای برقی را حل نماید، بلکه می تواند منجر به کاهش 80 درصدی انتشار دی اکسید کربن هم بگردد.

بنابراین در خصوص خودروهای تجاری که بیشتر عمر خود را در جاده ها و راستاهای اتوبانی می گذرانند، چنین ایده ای می تواند بسیار راهگشا باشد. طبیعتا وجود یک باتری کوچک یا استفاده از موتورهای دیزلی مدرن و کم مصرف برای تردد در راستاهایی که فاقد ساختارهای شارژ هستند، کفایت می نماید. اما در خصوص خودروهای سواری باید دید که آیا می توان از چنین روشی برای شارژ باتری خودروهای برقی بهره گرفت یا خیر. مسلما ارتفاع زیاد کابل های برق هوایی و تنوع سایر خودروهای سواری، مانعی در مشابه سازی این روش برای خودروهای سواری و غیرتجاری خواهد بود، راه حل دیگر می تواند افزودن خطوط شارژ در کف راستا باشد که البته از نظر فنی قابل انجام است اما هزینه احداث و نگهداری بالاتری نسبت به کابل کشی هوایی ایجاد می نماید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "اتوبان های الکتریکی؛ تحولی سرنوشت ساز در صنعت حمل ونقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتوبان های الکتریکی؛ تحولی سرنوشت ساز در صنعت حمل ونقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید